časopis

Izba pre študenta, a ako nato

16.12.2019 11:16

Pozitívna zmena izby podľa vkusu dieťaťa dodá po prázdninách chuť do ich povinností a aj poteší. Ak zariaďujeme študentskú izbu, rozdelme izbu na praktické zóny kde bude možnosť na študovanie a prácu, a miesto pre relaxačné aktivity. Študentská izba by mala byť aj kanceláriou kde je možné si plniť učebné a domáce povinnosti ale aj izba pre relax a súkromie. A práve z tohto dôvodu je vhodné rozdeliť izbu na dve časti – zóny.

Prvá časť alebo zóna je určená na štúdium a učenie. V tejto izbe je nevyhnutným doplnkom kvalitná stolička či knižnica, hneď vedľa pracovného stola. Nezabudnime ani na správné osvetlenie. Podľa psychologických štúdií oplatí sa vybaviť študijnú zónu farebnými a výraznými prvkami aby upútali pozornosť študenta. Oplatí sa vyplniť študentskú izbu s doplnkami v červenej farbe aby povzbudili v dieťaťu aktivitu.

Čo si vyžaduje praktická študentská izba?

Ak máme dostatočne veľkú izbu, môžeme umiestniť počítač na počítačový stolík.  Pri výbere takéhoto stolíka dávajme pozor aby sme našli kus ktorý je vybavený zasúvacou lištou pre klávesnicu s ďalšími poličkami. Na poličky môžeme položiť ďalšie vybavenie počítača ako sú  reproduktory, tlačiareň a podobne.

Stôl by mal byť umiestnený blízko okna odkial ide dostatok svetla z vonka. Preto je vhodnejší rohový PC stôl, ten po oboch stranách ponúka dostatok priestoru na prácu. Pre štúdium stačí aj klasický pracovný stôl so zásuvkami po oboch stranách. Pracovný stôl umiestnime vždy najbližšie k oknu študentskej izby aby naň dopadol čím viac svetla. Ak dieťa píše pravou rukou, svetlo by malo dopadať z ľava a naopak.

Ak hovoríme o veľkosti pracovnej dosky, tá by mala byť minimálne 75 x 100 cm veľká. Ak zariaďujete izbu pre mladého študenta ktorý ešte porastie, vyberme pracovný stôl ktorý je nastaviteľný a porastie spolu s dieťaťom. Samozrejme hlavným zdrojom svetla by malo byť denné svetlo, ale pravdaže izba by mala obsahovať aj iný zdroj svetla ako napríklad centrálne svetlo. Samozrejme nesmie chýbať ani lampička pri posteli any lampa so smerovatelným svetlom na stole.

Takýto typ svetla ocení dieťa aj pri posteli, nakolko je smerovatelný je tu možnosť študovať aj z postele alebo pri čítaní literatúry. V študentskej izbe je lepším nápadom si zaobstarať žalúzie namiesto závesov. V letnom období žalúzie môže dopriať príjemnejšie okolnosti pre študovanie.

Ako sme už aj na začiatku spomínali, umiestnime knižnicu blízko k pracovnému stolu. Pri vyberaní knižnice, dbajme na to aby knižnica mala nastaviteľné police aby sa dali prispôsobiť veľkosti kníh. Knižnica je aj výborným nábytkom, ktorý sa dá použiť práve na spomenuté rozdelenie izby . Toto pravidlo platí aj pre iný nábytok, hlavne pre skrine a police.

Pri vytváraní oddychovej časti dbajme na to aby bola vizuálne dobre oddelená od druhej časti izby. Na rozdelenie môžeme  využiť zásteny, paravány, závesy či japonskú stenu. Pri vyberaní farby, rozhodnite sa pri pastelových farbách, ktoré nebudú dieťa rozrušovať. V tom prípade ak máte dieťa na strednej či vysokej škole, dobre viete že už ide o prakticky dospelého človeka ktorého vkus nemusí zhodovať s tým Vaším.

Dospievajúce dieťa už má vlastné predstavy a iný pohľad sveta. V tomto prípade nechajte väčšinu zariadenia izby na Vaše dieťa, veď on už má vlastnú predstavu o svojej izbe, o farbách či rozmiestnenie nábytku a interiéru. Študentská izba je dôležitým priestorom v dome každej rodiny s deťmi. Kým je pre rodiča  celý byt vlastným kráľovstvom, pre dieťa toto kráľovstvo je vlastná izba. Táto izba by mala byť rajom na zemi, miesto pre dieťa kde si môže oddýchnuť od každodenných výziev a kde má možnosť na rozvíjanie svojich vedomostí.

 

 

WebShop System