Materiál nábytku
Asi naj populárnejší materiál na Slovensku je drevo. Drevo je materiál ktorý nikdy nevyjde z módy.
Drevený záhradný nábytok sa delí na dva skupiny, na mäkké a tvrdé. Nábytok z mäkkého dreva ako smrek, jedľa alebo borovica sú lacnejšie ale náchylnejšie na poškodenie. Borovica sa ťažšie ošetruje nátermi a tiež nie je ľahké brúsiť. Smrek často napadnu škodcovia, na kolko ochranný náter nie je veľmi účinný vďaka živice a týmto pádom impregnácia je problémová. Ani buk nie je bez chýb, má tendenciu zaschnúť alebo vplyvom počasia napučať.
Záhradný nábytok z tvrdého dreva už je niečo iné. Začnime s čerešňou. Čo sa týka kvality, je takým stredom. Nábytok z čerešne občas zvykne stmavnúť, z toho dôvodu je najlepšie schovať pred priamym slnečným žiarením ale je veľmi odolným voči škodcom. Je tu aj skvelé dubové drevo ktoré síce je drahšie, ale oveľa odolnejšie. Ošetruje sa ľahšie a najlepšie odoláva počasiu, ale len správnou starostlivosťou.
Musíme spomenúť aj teakové drevo. Ide o exotický druh dreva z Ázie. Tento typ dreva je lídrom v oblasti záhradného nábytku. Teakové drevo je odolné voči plesniam, má jedinečnú štruktúru a ešte aj pridaná tvrdosť a trvácnosť robia tento materiál výborným výberom. Na Slovensku je teakové drevo populárne len pár rokov, v zahraničí sa však už používa viac desaťročí. Asi jedinou nevýhodou je vysoká cena, ale je to naozaj trvácne drevo.
Kovový záhradný nábytok nájdeme v minimalistickom a robustnejšom prevedenie.
Minimalistický kovový nábytok vzhľadovo je decentný. Ak si ho kúpime v zelenej alebo čiernej farbe, je takmer nevidieť. Robustnejší nábytok má viacej detailov, samotný kov je hrubší a určite sa v záhrade nestratí. Kovový nábytok je estetickým doplnkom záhrady a zároveň je pohodlné a vyžaduje minimálnu starostlivosť.
Plastový záhradný nábytok nemusí vyzerať nevkusne. Dnes sa už dá kúpiť aj esteticky vyšperkovaný nábytok z plastu. Materiál je pevný a dostupný v rôznych farbách, výhodou je aj cena a odolnosť. Plastu neprekáža dážď, ľaho sa prenáša nakolko je ľahký. Plastový záhradný nábytok sa hodí k bazénom, keďže nábytku nevadí ak je ošpliechaný vodou alebo sa spotíte pri opaĺovaní. S jednoduchosťou sa dá opláchnuť s vodou a jemným saponátom.
Záhradný nábytok z ratana je u nás konečne hitom. Ratan je takisto nadčasový materiál ako drevo, môže byť prírodný ale aj umelý. Umelý ratan je odolneší počasiu oproti prírodnému. Z hľadiska zimy je jedno že ktorý si vyberiete, nábytok presuňte do zimnej záhrady kde skvelo bude slúžiť aj počas zimy. Či si vyberiete prírodný alebo umelý ratan, vždy bude pôsobiť luxusne.

Účel záhradného nábytku
Záhradný nábytok sa väčšinou kupuje na stolovanie alebo relax, pozrime sa ako vybrať.
Záhradný nábytok určený na relax je mäkší, položenie je nižšie a kreslá sú anatomicky tvarované. Nábytok je vytvorený na dlhšie sedenie, a prípadne si môžete aj zdriemnuť nakolko sú veľmi pohodlné.
Na relaxačné účely sa väčšinou kupuje ratanový nábytok ktorý je oveľa pružný a komfortný. K ratanovým nábytkom je možné dokúpiť pohodlné vankúše a podušky. Medzi záhradný nábytok ešte patria aj hojdacie siete a záhradné hojdačky.
Záhradný nábytok určený na stolovanie môže byť napríklad v drevenom prevedení, drevo je pevné a odolné voči počasiu. Počas zimy stačí nábytok nechať von a zakryť špeciálnou plachtou. Ale naopak niekto uprednostňuje plast, je ľahký a jednoducho sa rozloží. Po skvelom obede jednoducho odpracete do pivnice.
Umiestnenie záhradného nábytku
Najčastejšie ľudí zaujíma, či majú nábytok umiestniť pod zastrešením alebo do otvoreného priestoru.
Ak máte zastrešený priestor, môžeme si zaobstarať luxusnejší nábytok z ratanu alebo z dreva. Nábytok bude chránený pred slnkom a dažďom. Do otvoreného priestoru si kúpme radšej plastový nábytok ktorý je odolný UV žiareniu, alebo teakové drevo, umelý ratan s UV ochranou.
Rozmery záhradného nábytku a úložné priestory
Pred kúpou nábytku sa vždy uistime či máme dosť miesta na vybraný nábytok. Nesprávný nábytok alebo málo miesta môže priniesť viac utrpenia než radosti. Vždy myslíme aj na priestor okolo nábytku, radšej si kúpiť menšie kreslo ku ktorému vieme doplniť ďalšie kreslo alebo taburetku.
V ponuke nájdeme aj univerzálné záhradné sedenie, napríklad ratanové rohové sedačky ktoré viete rozkúskovať na kusové sedenie. Týmto spôsobom môžeme naraz mať sedačku pre hostí alebo kresielka.
Textílie pri záhradnom nábytku
Často dopĺňame nábytok textilnými doplnkami, či ste už vankúšiky pri kúpili vy alebo boli súčasťou balenia. Pri textile vždy myslíme na spôsobe čistenia. Väčšina poťahov už má zips a dajú sa vyprať v práčke. Iné je dobre prečistiť špeciálnym čističom a následne nechať v polotieni.Ale samozrejme najlepšie čistenie pomocou pračky, ktorý je dôkladnejší.

Cena záhradného nábytku
Cena sa odvíja samozrejme od kvality a materiálu.
Najlacnejší zvykne byť záhradný nábytok z plastu ale kvalita je dôležitá. V ponuke sú aj vysokokvalitný plastový nábytok s ochranou proti UV žiareniu. Samotný plast je odolný, stabilný a pohodlný. Ak sa rozhodnete nad drevom, môžete si kúpiť aj lacnejší kus alebo masívne drevo.
Medzi najlacnejšie patrí mäkké drevo naopak najdrahšie sedenie bude z teaku alebo dubu. Niekde v strede sa nachádza kovový nábytok ktorý nie je až taký lacný ako plast ale ani drahý ako prírodný ratan. Cenovo náročný môže byť ratan, závisí aj od kvality materiálu, opracovania a celkového prevedenia.
Kam so záhradným nábytkom počas zimy?
Keď príde zima, najideálnejším riešením je presunúť nábytok do interiéru. Do pivnice, garáže či do zimnej záhrady.
Kvalitný plast, kov alebo pevné drevo vydržia aj mrazy, ale mali by sme mať k dispozícii plachtu na zakrytie záhradného nábytku. Pokrytie je dôležité aj keď nábytok je pod prístreškom. Naopak ratan musíte schovať do interieru počas zimy, ale bude výborným doplnkom do zimnej záhrady.
Údržba záhradného nábytku
Starať sa treba o každý nábytok jedno že aký materiál. Rozdiel môže byť v miere pozornosti ktorý sa vyžaduje.
Najnáročnejšie na údržbu je drevo. Na mäkké drevo ako smrek budeme potrebovať akrylové alebo lazúrové farby. Musíme myslieť aj na ochranné nátery proti škodcom, plesneniu a navlhnutiu dreva.
Lakované drevo je dobre chránené pred počasím, lakovanie uzatvára povrch dreva čím chráni aj pred navlhčením. Prach sa utiera suchou handričkou, nikdy nepoužime agresívne čističe či vysokotlakové čističe.
Olejované drevo dobre chráni pred vplyvmi počasia, naviac olej vsiaka do dreva vďaka čomu sa chráni aj vnútro. Olejovanie by sa malo opakovať dva až trikrát ročne, môže sa použiť aj olej na zachovanie farby. Pred olejovaním vždy dôkladne očistíme nábytok do sucha a nechajme schnúť v polotieni, nikdy nie na slnku.
Voskované drevo nepatrí do záhrady, preto nájdete málo voskovaných nábytkov. Takéto drevo je citlivé a musí byť poutieraný na sucho po každom daždi a nanovo voskovaný aspoň štyrikrát ročne.
Impregnácia chráni drevený nábytok pred škodcami, preniká do dreva a patrí k základnej starostlivosti. Impregnácia sa vždy používa pred ostatnými úpravami. Chráni nábytok pred UV žiarením, ale v súčasnosti už aj lak na drevo obsahuje ochranu proti UV žiareniu.
Kovový záhradný nábytok je oveľa odolnejší ako drevo. Stačí ho raz ročne pretrieť farbou aby sme predišli korózii. Ak sa korózia objaví stačí použiť antikorózny prípravok.
Plastový záhradný nábytok je najjednoduchšie ošetriť. Stačí vlhká handrička, saponát či prúd vody.
Dajú sa kúpiť aj čistiace spreje určené na nábytok z plastu.
Ratanový záhradný nábytok už si vyžaduje viac pozornosti. Textilné časti sa dajú ľahko vyprať. Umelý ratan sa čistí veľmi ľahko navlhčenou handričkou či čistiacim sprejom na umelý ratan. Prírodný ratan sa takisto dá čistiť prípravkom na umelý ratan, ale pravdaže na prírodnom ratani sa vždy usadí minimum nečistoty.
